Historie

Historie chaty Čertových kamenů.

Historie Čertových kamenů

Necelé 3 km severovýchodně od Jeseníku se na severním úbočí Zlatého chlumu tyčí nad obcí Česká Ves 40 metrů vysoký a 100 metrů dlouhý osamělý skalní útvar, jehož název dal nakonec i jméno novému turistickému objektu, který byl vybudován v jeho těsné blízkosti na počátku tohoto století. Zatímco český název skaliska Čertovy kameny je spjat s prastarou pověstí, vysvětlující vznik tohoto místa, je německý název Harichstein zcela prozaicky odvozen od jména majitele pozemku, na němž skála stála, německého sedláka z České Vsi Vinzenze Haricha. Jeho usedlost, nejvýše položené stavení ve vsi, se nacházela nedaleko skály a Harich zde obdělával okolní pozemky. Dnes je na místě jeho bývalých polí již vzrostlý les, neboť od zemědělského využívání půdy ve všech vyšších polohách Jeseníků bylo posléze ustoupeno.

Dalšími významnými jmény byli Dagmar a Ivana Bašičových. Ti se zapsali do historie Čertových kamenů jednak nejdelším působením ve funkci správců hned po zakladateli Harichovi, jednak rozsáhlými stavebními úpravami, které chatu změnily do dnešní podoby. Nejdříve však bylo nutno vybudovat novou asfaltovou silnici z Jeseníku, aby tak byl definitivně vyřešen bezproblémový přístup k chatě a současně umožněn přísun stavebního materiálu – stalo se tak již na jaře 1979.

Na začátku nového století předali rodiče Bašičovi správu objektu svému synovi Romanovi, který tak převzal štafetu rodinné tradice a přiblížil ji tak délkou pobytu na chatě zakladateli Harichovi. Dále rodina Bašičova pokračovala v rekonstrukci a modernizaci chaty a okolí. Vybudováno bylo oplocené parkoviště pro hotelové hosty, hřiště na volejbal, zastřešené posezení s otevřeným krbem, i další venkovní terasa zastřešená v létě pergolou. Postupně v interiéru chaty došlo i na  zrenovování kuchyně a restaurace, nekuřáckého salónku a pokojů pro hosty.

kilometry od Jeseníku

Cestovat k nám můžete autem, na kole, pěšky a v zimě na běžkách.

metrů dlouhý skalní útvar

Jehož název nese i turistický objekt chata Čertovy kameny.

metrů k vrcholu skály

Na vrcholu Čertových kamenů se nachází krásná vyhlídka.

Výborná poloha v přírodě.

Rádi vás uvidíme.

Po kliknutí na tlačítko se zobrazí adresa na mapy.cz.

Kontakty

 

+420 774 000 175

+420 774 000 177 - ubytování

ubytovani@certovykameny.cz

info@certovykameny.cz

11 + 5 =