Vyhlídka

Krásný výhled ze skály Čertovy kameny.

Vyhlídka Čertovy kameny

Čertovy kameny jsou skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý. Skalní oblast tvoří několik věží a okrajových skal. Skála je tvořena vyvřelým pegmatitem. Jedná se o jeden z největších skalních útvarů na Jesenicku. Je tvořen gigantickými balvany s řadou mís.

Tento skalní útvar dal i jméno turistickému objektu, který byl vybudován v jeho těsné blízkosti na počátku 20. století. Zatímco český název skaliska Čertovy kameny je spjat s prastarou pověstí, vysvětlující vznik tohoto místa, je německý název Harichstein (Harichovy kameny) zcela prozaicky odvozen od jména majitele pozemku, na němž skála stála, německého sedláka z České Vsi Vinzenze Haricha. Výstup na vrcholek je zajištěn řetězy, z plošiny na vrcholku je pěkný pohled do údolí říčky Bělé, táhnoucí se od Jeseníku do Mikulovic a dále do polských rovin s výhledem až k Otmuchovskému jezeru. Co na kamenech budí údiv je jejich umístění, neboť se nacházejí pouze na místech, jež jsou dobře viditelná a vyvýšená. Není divu, že jejich zvláštní rozmístění u lidí vždy budilo obdiv, a nutilo jejich fantazii vymýšlet různé příběhy spojené s tímto magickým místem.

Od chaty Čertovy kameny Vás modrá značka dovede až k rozhledně Zlatý Chlum, která dominuje oblasti Jesenicka. Je vzdálena 1,5 km od chaty v celkové nadmořské výšce 908 m. n. m. Rozhledna nabízí ničím nerušený pohled na město, jeho lázeňskou část, siluetu Jeseníků a za dobrého počasí je vidět až do Polska.

kilometry od Jeseníku

Cestovat k nám můžete autem, na kole, pěšky a v zimě na běžkách.

metrů dlouhý skalní útvar

Jehož název nese i turistický objekt chata Čertovy kameny.

metrů k vrcholu skály

Na vrcholu Čertových kamenů se nachází krásná vyhlídka.

Výborná poloha v přírodě.

Rádi vás uvidíme.

Po kliknutí na tlačítko se zobrazí adresa na mapy.cz.

Kontakty

 

+420 774 000 175

+420 774 000 177 - ubytování

ubytovani@certovykameny.cz

info@certovykameny.cz

11 + 2 =